
Milan 3LT E-04 | 8'-0" Tall Mahogany 3-Lite Contemporary Double Entry Doors
- 8'-0" tall Mahogany 3-Lite contemporary double entry doors
- Two glass options: frosted and clear - both with energy efficient Low-E coating
- Glass bead is square for clean and modern look
- Doors are 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 74-3/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 75-1/2" x 99-3/4" |
| Glass Type: | Clear Low-E or Frosted Low-E |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $5,315.00
-65%$5,315.00
$1,860.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 8'-0" tall Mahogany 3-Lite contemporary double entry doors
- Two glass options: frosted and clear - both with energy efficient Low-E coating
- Glass bead is square for clean and modern look
- Doors are 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 74-3/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 75-1/2" x 99-3/4" |
| Glass Type: | Clear Low-E or Frosted Low-E |
| Finished: | Optional |
| Florida Approved: | No |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













