Meadowlands TDL 6LT E-01C | Pre-hung 42"x96"x2-1/4" Knotty Alder 6-Lite TDL Arch Top Entry Door

Meadowlands TDL 6LT E-01C | Pre-hung 42"x96"x2-1/4" Knotty Alder 6-Lite TDL Arch Top Entry Door
- 42"x96"x2-1/4" Knotty Alder 6-Lite TDL Arch Top Entry Door
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Door features tempered, dual insulated, clear or Flemish Low-E glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Knotty Alder laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Arch Top, True Divided Lites |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Frame Size: |
36"x96" Door, Frame Size: 44-1/4"x98-3/4" |
| Rough Opening Size: |
36"x96" Door, Rough Opening: 45"x99-1/2" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $4,715.00
-65%$4,715.00
$1,650.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 42"x96"x2-1/4" Knotty Alder 6-Lite TDL Arch Top Entry Door
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Door features tempered, dual insulated, clear or Flemish Low-E glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Knotty Alder laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Arch Top, True Divided Lites |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Frame Size: |
36"x96" Door, Frame Size: 44-1/4"x98-3/4" |
| Rough Opening Size: |
36"x96" Door, Rough Opening: 45"x99-1/2" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













