Linville-E-17 | Pre-hung Mahogany Eyebrow Radius Craftsman Style True Divided Lite Double Entry Doors

Linville-E-17 | Pre-hung Mahogany Eyebrow Radius Craftsman Style True Divided Lite Double Entry Doors
- Mahogany veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Tempered dual insulated clear or seedy baroque glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a door pre-finished
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Craftsman |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: |
2 x 32"x96" Door - 66-3/4"w x 99"h x 78" radius 2 x 36"x96" Door - 74-3/4"w x 99"h x 78" radius |
| Rough Opening Dimensions: |
2 x 32"x96" Door - 67-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius 2 x 36"x96" Door - 75-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius |
| Glass Type: | Dual Glazed Low-E |
| Glass Style: | Clear or Seedy Baroque |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | *Optional, call for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $6,175.00
-65%$6,175.00
$2,161.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Mahogany veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Tempered dual insulated clear or seedy baroque glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a door pre-finished
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Craftsman |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: |
2 x 32"x96" Door - 66-3/4"w x 99"h x 78" radius 2 x 36"x96" Door - 74-3/4"w x 99"h x 78" radius |
| Rough Opening Dimensions: |
2 x 32"x96" Door - 67-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius 2 x 36"x96" Door - 75-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius |
| Glass Type: | Dual Glazed Low-E |
| Glass Style: | Clear or Seedy Baroque |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | *Optional, call for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













