Keowee E-17 | Pre-hung Knotty Alder 6-Lite Arch Top True Divided Lite (TDL) Double Doors Eyebrow Radius Top with Grooved Bottom Panel and Clear Beveled Glass

Keowee E-17 | Pre-hung Knotty Alder 6-Lite Arch Top True Divided Lite (TDL) Double Doors Eyebrow Radius Top with Grooved Bottom Panel and Clear Beveled Glass
- 96" tall Knotty Alder double door unit with 6-Lite eyebrow radius top
- Lower panel is arched and V-Grooved on both sides
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled
- Door is 2-1/4" thick to protect against warping
- Knotty Alder laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Rustic / Arch Top / TDL |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | (2) x 30"x96" Door - 62-3/4"w x 99"h x 78" radius (2) x 32"x96" Door - 66-3/4"w x 99"h x 78" radius (2) x 36"x96" Door - 74-3/4"w x 99"h x 78" radius |
| Rough Opening Dimensions: | (2) x 30"x96" Door - 63-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius (2) x 32"x96" Door - 67-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius (2) x 36"x96" Door - 75-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | Optional, call us for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $5,905.00
-65%$5,905.00
$2,066.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 96" tall Knotty Alder double door unit with 6-Lite eyebrow radius top
- Lower panel is arched and V-Grooved on both sides
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled
- Door is 2-1/4" thick to protect against warping
- Knotty Alder laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Rustic / Arch Top / TDL |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | (2) x 30"x96" Door - 62-3/4"w x 99"h x 78" radius (2) x 32"x96" Door - 66-3/4"w x 99"h x 78" radius (2) x 36"x96" Door - 74-3/4"w x 99"h x 78" radius |
| Rough Opening Dimensions: | (2) x 30"x96" Door - 63-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius (2) x 32"x96" Door - 67-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius (2) x 36"x96" Door - 75-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | Optional, call us for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













