Hampshire E-17 | Pre-hung Arch Top Mahogany Double Entry Doors with Flemish Glass and Decorative Wrought Iron Grille

Hampshire E-17 | Pre-hung Arch Top Mahogany Double Entry Doors with Flemish Glass and Decorative Wrought Iron Grille
- Arch top Mahogany double entry doors with Flemish glass and decorative wrought iron grille
- Flemish glass has Low-E coating for added energy efficiency
- Doors are 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior / Double Door |
| Door Style: | Arch Top |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 74-3/4" x 99" x 78" radius |
| Rough Opening Dimensions: | 75-1/2" x 99-3/4" x 78" radius |
| Glass Type: | Flemish Low-E |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | Optional, call us for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $10,485.00
-65%$10,485.00
$3,669.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Arch top Mahogany double entry doors with Flemish glass and decorative wrought iron grille
- Flemish glass has Low-E coating for added energy efficiency
- Doors are 1-3/4" thick
- Mahogany laminated veneer lumber and core offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- .
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior / Double Door |
| Door Style: | Arch Top |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 74-3/4" x 99" x 78" radius |
| Rough Opening Dimensions: | 75-1/2" x 99-3/4" x 78" radius |
| Glass Type: | Flemish Low-E |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Florida Approved: | Optional, call us for details |
| FSC Certified: | No |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













