Carlo 7-Lite-R 8/0 E-09 | Prehung 36" X 96" Tall Carlo 7-Lite Modern Mahogany Entry Door with Two Sidelite and Transom With Clear Glass

Carlo 7-Lite-R 8/0 E-09 | Prehung 36" X 96" Tall Carlo 7-Lite Modern Mahogany Entry Door with Two Sidelite and Transom With Clear Glass
- 96"Tall Contemporary 7-Lite Mahogany Wood Entry Door with Two Sidelite and Transom
- Flush glass beads (glass stop) for contemporary, modern appearance
- Door features tempered, dual pane, Clear Low-E glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Engineered Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Low-E |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Frame Size: | 65-1/4" X 112-1-4" |
| Recommended Rough Opening: | 66" X 113" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $7,165.00
-65%$7,165.00
$2,507.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 96"Tall Contemporary 7-Lite Mahogany Wood Entry Door with Two Sidelite and Transom
- Flush glass beads (glass stop) for contemporary, modern appearance
- Door features tempered, dual pane, Clear Low-E glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Modern/Contemporary |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Engineered Mahogany |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Tempered, Dual Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Low-E |
| Glass Thickness: | 1/2" |
| Frame Size: | 65-1/4" X 112-1-4" |
| Recommended Rough Opening: | 66" X 113" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















