✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
HomeStore
Briarcliff KA E-01B | Pre-hung 36"x96" Single Door, Knotty Alder, 2-Panel Radius with Speakeasy

Briarcliff KA E-01B | Pre-hung 36"x96" Single Door, Knotty Alder, 2-Panel Radius with Speakeasy
- Knotty Alder wood construction
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Radius top door with speakeasy and iron accessories
- Speakeasy, grill, clavos and straps are included on the exterior side of the door
- Speakeasy window is fixed (non operational)
- Clear tempered insulated Low-E glass in speakeasy
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Traditional |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: |
36"x96" Door, Frame Size: 37-3/4"x99" |
| Rough Opening Size: |
36"x96" Door, Rough Opening: 38-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Dual Insulated Low-E(Speakeasy) |
| Glass Style: | Clear (Speakeasy) |
| Glass Thickness: | 5/8" (Speakeasy) |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
OPTIONS:
Pre-finish
$1,086.75
Original: $3,105.00
-65%Briarcliff KA E-01B | Pre-hung 36"x96" Single Door, Knotty Alder, 2-Panel Radius with Speakeasy—
$3,105.00
$1,086.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Knotty Alder wood construction
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Radius top door with speakeasy and iron accessories
- Speakeasy, grill, clavos and straps are included on the exterior side of the door
- Speakeasy window is fixed (non operational)
- Clear tempered insulated Low-E glass in speakeasy
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Traditional |
| Wood Species: | Knotty Alder |
| Core: | Knotty Alder |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: |
36"x96" Door, Frame Size: 37-3/4"x99" |
| Rough Opening Size: |
36"x96" Door, Rough Opening: 38-1/2"x99-3/4" |
| Glass Type: | Dual Insulated Low-E(Speakeasy) |
| Glass Style: | Clear (Speakeasy) |
| Glass Thickness: | 5/8" (Speakeasy) |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
OPTIONS:
Pre-finish















