
Aberdeen TDL-E-19B | 8ft. Tall Pre-hung Mahogany Double Entry Doors and 4-Lite Transom
- Pre hung Mahogany double entry doors and 4-lite transom
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Choice of clear beveled glass Low-E or Flemish glass Low-E
- Transom height is 2'
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Door features tempered, dual paned Low-E glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Rough Opening Dimensions: | (2) x 30"x96" Door - 63-1/2"w x125-1/4"h (2) x 32"x96" Door - 67-1/2"w x125-1/4"h (2) x 36"x96" Door - 75-1/2"w x125-1/4"h |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $7,885.00
-65%$7,885.00
$2,759.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Pre hung Mahogany double entry doors and 4-lite transom
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Choice of clear beveled glass Low-E or Flemish glass Low-E
- Transom height is 2'
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Door features tempered, dual paned Low-E glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Rough Opening Dimensions: | (2) x 30"x96" Door - 63-1/2"w x125-1/4"h (2) x 32"x96" Door - 67-1/2"w x125-1/4"h (2) x 36"x96" Door - 75-1/2"w x125-1/4"h |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













