Aberdeen TDL E-19 | 8ft. Tall Pre-hung Eyebrow Radius True Divided 6-Lite Mahogany Double Entry Doors w/ Arched Glass Panels & Arched Transom

Aberdeen TDL E-19 | 8ft. Tall Pre-hung Eyebrow Radius True Divided 6-Lite Mahogany Double Entry Doors w/ Arched Glass Panels & Arched Transom
- Eyebrow radius true divided 6-Lite Mahogany double entry doors with arched glass panels and arched transom
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of glass
- Dual pane Low-E glass for added energy efficiency
- Choice of clear beveled Low-E glass or Flemish Low-E glass
- Transom height is 24"
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius/Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | (2) x 30"x96": 62-3/4"w x 124-1/2"h
(2) x 32"x96": 66-3/4"w x 124-1/2"h (2) x 36"x96": 77-3/4"w x 124-1/2"h |
| Rough Opening Dimensions: | (2) x 30"x96": 63-1/2"w x 125-1/4"h
(2) x 32"x96": 67-1/2"w x 125-1/4"h (2) x 36"x96": 75-1/2"w x 125-1/4"h |
| Glass Type: | Insulated Dual Pane, Tempered, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $8,205.00
-65%$8,205.00
$2,871.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Eyebrow radius true divided 6-Lite Mahogany double entry doors with arched glass panels and arched transom
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of glass
- Dual pane Low-E glass for added energy efficiency
- Choice of clear beveled Low-E glass or Flemish Low-E glass
- Transom height is 24"
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius/Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Frame Size: | (2) x 30"x96": 62-3/4"w x 124-1/2"h
(2) x 32"x96": 66-3/4"w x 124-1/2"h (2) x 36"x96": 77-3/4"w x 124-1/2"h |
| Rough Opening Dimensions: | (2) x 30"x96": 63-1/2"w x 125-1/4"h
(2) x 32"x96": 67-1/2"w x 125-1/4"h (2) x 36"x96": 75-1/2"w x 125-1/4"h |
| Glass Type: | Insulated Dual Pane, Tempered, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













