Aberdeen TDL E-17 | 8ft. Tall Pre-hung Eyebrow Radius True Divided 6-Lite Mahogany Double Entry Doors with Arched Glass Panels

Aberdeen TDL E-17 | 8ft. Tall Pre-hung Eyebrow Radius True Divided 6-Lite Mahogany Double Entry Doors with Arched Glass Panels
- Eyebrow radius true divided 6-Lite Mahogany double entry doors with arched glass panels
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Choice of clear beveled glass Low-E or Flemish glass Low-E
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius / Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | (2) x 30"x96" Door - 62-3/4"w x 99"h x 78" radius (2) x 32"x96" Door - 66-3/4"w x 99"h x 78" radius (2) x 36"x96" Door - 74-3/4"w x 99"h x 78" radius |
| Rough Opening Dimensions: | (2) x 30"x96" Door - 63-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius (2) x 32"x96" Door - 67-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius (2) x 36"x96" Door - 75-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $5,085.00
-65%$5,085.00
$1,779.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Eyebrow radius true divided 6-Lite Mahogany double entry doors with arched glass panels
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Choice of clear beveled glass Low-E or Flemish glass Low-E
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Eyebrow Radius / Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | (2) x 30"x96" Door - 62-3/4"w x 99"h x 78" radius (2) x 32"x96" Door - 66-3/4"w x 99"h x 78" radius (2) x 36"x96" Door - 74-3/4"w x 99"h x 78" radius |
| Rough Opening Dimensions: | (2) x 30"x96" Door - 63-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius (2) x 32"x96" Door - 67-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius (2) x 36"x96" Door - 75-1/2"w x 99-3/4"h x 78" radius |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |













