Aberdeen TDL-E-04 | 8ft. Tall Mahogany Double Entry Doors True Divided 6-Lite with Arched Glass and Bottom Panel

Aberdeen TDL-E-04 | 8ft. Tall Mahogany Double Entry Doors True Divided 6-Lite with Arched Glass and Bottom Panel
- 8ft. tall Mahogany double entry doors, true divided 6-Lite with arched glass and arched bottom panel
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Traditional / Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $5,050.00
-65%$5,050.00
$1,767.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 8ft. tall Mahogany double entry doors, true divided 6-Lite with arched glass and arched bottom panel
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Low-E (Low Emissivity) insulated glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Traditional / Divided Lites |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |














