Aberdeen TDL-E-01 | 8ft. Tall True Divided 6-Lite Mahogany Entry Door with Arched Glass Panels

Aberdeen TDL-E-01 | 8ft. Tall True Divided 6-Lite Mahogany Entry Door with Arched Glass Panels
- 36''x96''x1-3/4" true divided 6-Lite Mahogany entry door with arched glass panels
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Glass is tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency.
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Mahogany laminated veneer and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Tempered insulated clear or Flemish Low-E (Low Emissivity) glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished and pre-hung door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Divided Lite |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $3,005.00
-65%$3,005.00
$1,051.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 36''x96''x1-3/4" true divided 6-Lite Mahogany entry door with arched glass panels
- True divided lite design - each opening contains an independent piece of clear beveled Low-E glass
- Glass is tempered, insulated with Low-E coating for added energy efficiency.
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Mahogany laminated veneer and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Tempered insulated clear or Flemish Low-E (Low Emissivity) glass for added energy efficiency
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished and pre-hung door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | Divided Lite |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Glass Thickness: | 5/8" |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |















