✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
HomeStore
Breezeport FL E-04 | 8'0" Tall Full Lite Mahogany Double Door with Built-in Screens & Operable Windows Attached

1 / 2
Breezeport FL E-04 | 8'0" Tall Full Lite Mahogany Double Door with Built-in Screens & Operable Windows Attached
- Breezeport full lite mahogany double entry doors with built-in screens and operable windows
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass options with a Low-E coating for added energy efficiency
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior / Double Door |
| Door Style: | TDL with Built-In Screen |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 74-3/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 75-1/2" x 99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Select Width (in inches)
Select Height (in inches)
From $3,165.75
Original: $9,045.00
-65%Breezeport FL E-04 | 8'0" Tall Full Lite Mahogany Double Door with Built-in Screens & Operable Windows Attached—
$9,045.00
$3,165.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Breezeport full lite mahogany double entry doors with built-in screens and operable windows
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass options with a Low-E coating for added energy efficiency
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior / Double Door |
| Door Style: | TDL with Built-In Screen |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 74-3/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 75-1/2" x 99-3/4" |
| Glass Type: | Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |



