Breezeport FL E-01 R | 8'0" Tall Breezeport Full Lite Mahogany Entry Door with Built-in Screen and Operable Window Attached on the Right

Breezeport FL E-01 R | 8'0" Tall Breezeport Full Lite Mahogany Entry Door with Built-in Screen and Operable Window Attached on the Right
- Breezeport full lite mahogany entry door with built-in screen and operable window attached on the right
- Hardware that allows you to easily lock or unlock the window
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | TDL with Built-In Screen |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 37-3/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 38-1/2" x 99-3/4" |
| Glass Type: |
Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $4,235.00
-65%$4,235.00
$1,482.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Breezeport full lite mahogany entry door with built-in screen and operable window attached on the right
- Hardware that allows you to easily lock or unlock the window
- Door features tempered, dual insulated, clear beveled or Flemish Low-E glass
- Mahogany laminated veneer lumber and core - Offers more stability and resistance to warping than solid wood.
- Engineered stile and rail construction protects the door against warping, shrinking and splitting
- Wood is carefully kiln-dried and is ready for staining
- Prefinish optional
- Picture illustrates a finished door unit
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | TDL with Built-In Screen |
| Wood Species: | Mahogany |
| Core: | Mahogany |
| Construction: | Engineered Stile and Rail |
| Door Thickness: | 2-1/4" |
| Outside Jamb Dimensions: | 37-3/4" x 99" |
| Rough Opening Dimensions: | 38-1/2" x 99-3/4" |
| Glass Type: |
Dual, Insulated, Low-E |
| Glass Style: | Clear Beveled or Flemish |
| Finished: | Optional |
| Paintable/Stainable: | Yes/Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |












