
6-Panel FG-2 | 36" x 80" 6-Panel Fiberglass Double Door
- 36" x 80" 6-Panel Fiberglass Double Door
- Fiberglass construction adds strength and stability while minimizing maintenance
- Reinforced stiles and rails offer high resistance to extreme temperature fluctuations
- Picture illustrates a finished door unit. Actual finish may vary slightly in color
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | 36" x 80" 6-Panel |
| Door Material: | Fiberglass |
| Core: | Polyurethane Foam, Stiles: Engineered Wood Rails: Composite |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Slab Size: | 35-3/4 width by 79-1/4 Height |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 5 Year Limited Manufacturer Warranty |
Original: $1,660.00
-65%$1,660.00
$581.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 36" x 80" 6-Panel Fiberglass Double Door
- Fiberglass construction adds strength and stability while minimizing maintenance
- Reinforced stiles and rails offer high resistance to extreme temperature fluctuations
- Picture illustrates a finished door unit. Actual finish may vary slightly in color
SPECS:
| Door Type: | Exterior |
| Door Style: | 36" x 80" 6-Panel |
| Door Material: | Fiberglass |
| Core: | Polyurethane Foam, Stiles: Engineered Wood Rails: Composite |
| Construction: | Engineered Stiles and Rails |
| Door Thickness: | 1-3/4" |
| Slab Size: | 35-3/4 width by 79-1/4 Height |
| Finished: | Optional |
| Warranty: | 5 Year Limited Manufacturer Warranty |















